لیزرتگ نظامی

متن پیش رو با گریزی بر پیشینه شرکت پادمان پردیس آریو و توانمندی های تیم فنی آن به تعریف لیزرتگ و معرفی ویژگی ها، قابلیت ها و نکات منحصربفرد این محصول مدرن و رو به رشد می پردازد. با نگاهی به تاریخچه لیزرتگ و هدف از طراحی سیستم های پیشرفته آن در کاربری نظامی به تبیین توانمندی های بالقوه این محصول خواهیم پرداخت. سپس تجهیزات و سناریوهای قابل اجرای آن معرفی می گردند و با نگاهی به ماهیت ورزش گونه لیزرتگ این نوشتار پایان خواهد یافت.

گروه آریو از سال 1392 خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی پای به عرصه لیزرتگ نهاد. در طول سال های گذشته با اختصاص بودجه و توان فنی مهندسان جوان مجموعه جهت بروزرسانی و پیشرفت این محصول تحقیقات گسترده ای انجام داده شد که سرانجام در سال 1397 توانستیم با اخذ نمایندگی انحصاری شرکت لیزروار روسیه گامی بزرگ در این مسیر برداریم. تأسیس چندین باشگاه لیزرتگ و نیز حضور در پروژه های مختلف جهت مشاوره، طراحی و ساخت باشگاه های لیزرتگ در شهرهای مختلف از دیگر نکات مثبت در کارنامه شرکت می باشد. هرچند که امروز در طراحی و تولید محصولات مدرن تفریحی محدود به لیزرتگ نیستیم ولی کماکان انجام کارهای تحقیق و توسعه لیزرتگ بعنوان اولویت اول شرکت در دستور کار قرار دارد.

لیزرتگ

لیزرتگ نسخه الکترونیکی از ورزش پینتبال می باشد که در آن هر بازیکن دارای یک قبضه اسلحه لیزری و یک عدد جلیقه یا هدشات مجهز به سنسورهای الکترونیکی می باشد و بازیکنان در محوطه طراحی شده جهت انجام این بازی در قالب سناریوهای مختلف به رقابت می پردازند. لیزرتگ ورزش-تفریحی مدرن و جذاب است که به پشتوانه ماهیت الکترونیکی خود همواره در حال بروزرسانی و پیشرفت در بازار جهانی می باشد و همچون بازی های کامپیوتری سالانه شاهد آپدیت های متنوعی از سوی تولیدکنندگان می باشیم.

سال 1979 میلادی را می توان سال تولد لیزرتگ در ارتش ایالات متحده دانست. این ایده تقریباً یک دهه سربازان در اختیار آن ها قرار گرفت. توجه ویژه به این اختراع در قرن بیست و یکم (بواسطه پیشرفت چشمگیر علوم کامپیوتر و الکترونیک) منجر به شکوفایی این محصول گردید، تا جایی که دیگر محدودیتی به لحاظ شبیه سازی الکترونیکی طیف وسیعی از تجهیزات و ادوات نظامی وجود نداشت. امروزه لیزرتگ در بسیاری از ارتش ها و نیروهای مسلح کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

در یک دهه اخیر این محصول جنبه تجاری رو به رشدی در بازارهای جهانی پیدا کرده و نسخه های محدود شده آن (جهت تفریح و ورزش) طرفداران بیشماری در اقصی نقاط جهان در بین مردم عادی پیدا کرده است.

لیزرتگ نظامی و آموزش مبارزه !

پیدایش، پیشرفت و گسترش لیزرتگ بموجب تلاش هایی بوده است که ارتش و نیروهای نظامی کشورهای پیشرو جهت تولید سیستمی ایمن برای “آموزش مبارزه” انجام داده اند. مدت زمان اندکی در مقایسه با عمر لیزرتگ می گذرد که علاوه بر استفاده های نظامی مخاطبان عمومی نیز پیدا کرده و تکنولوژی آن از انحصار ارتش ها خارج شده است.

بنیان و اساس الکترونیکی بودن لیزرتگ ویژگی منحصربفرد آن است، چرا که می توان به راحتی اکثر تجهیزات نظامی از کلت گرفته تا شلیک یک تانک را شبیه سازی الکترونیکی نمود و در تمرین و مانورهای نظامی مورد استفاده قرار داد. امروزه نیز با توجه به وجود گزینه های مختلف برای ارتش ها جهت آموزش و تمرین نیروهایشان، کماکان لیزرتگ جایگاهی ویژه در تمرینات روزمره نظامیان دارد.

سیستم‌های لیزرتگ به طور گسترده‌ای در توانایی‌های فنی خود و برنامه‌های کاربردی آن‌ها متفاوت اند. مکانیک بازی در لیزرتگ ارتباط نزدیکی با سخت‌افزار مورد استفاده، قابلیت‌های ارتباطی سیستم، پیکربندی نرم‌افزار تعبیه شده جهت راه‌اندازی تجهیزات، یکپارچه سازی بین تجهیزات بازیکن و دستگاه‌های مورد استفاده در محیط بازی دارد. در نتیجه مکانیک بازی می‌تواند منجر به طیف گسترده‌ای از کاربری از قبیل شبیه‌سازی‌های رزمی بسیار واقعی تا حالات فانتزی با الهام از داستان‌های علمی تخیلی و بازی‌های ویدئویی شود. نرخ آتش، اهداف، اثرات مورد اصابت قرارگرفتن، تعداد جان‌ها و پارامترهای دیگر می‌تواند اغلب در طراحی برای سناریو‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

همانطور که اشاره گردید ماهیت الکترونیکی لیزرتگ منجر به تولید طیف وسیعی از شبیه سازهای ادوات نظامی در یک پیکربندی یکپارچه شده است. جالب است بدانید که این تجهیزات را می توان بصورت سنکرون رصد نمود و همه آن ها در اجرای یک مانور یا سناریو تمرینی توسط سرور مرکزی کنترل شده و تبادل اطلاعات کلیه ادوات درگیر بصورت زمان واقعی (Real Time) و بدون از دست دادن داده های مهم امکان پذیر است. در لیزرتگ می توان کلیه خصیصه های یک اسلحه واقعی را با دقت بالایی در اختیار کاربر قرار داد، از لگد اسلحه گرفته تا نرخ آتش، قدرت شلیک و قابل شبیه سازی سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.

یک عدد کامپیوتر به عنوان سرور مرکزی وظیفه کنترل کلیه ادوات درگیر را بعهده خواهد داشت. نرم افزار بازی وظیفه انجام تنظیمات لازم و نیز دریافت اطلاعات از مودم و سپس پردازش آن ها را بعهده دارد. یک یا چند عدد مودم به عنوان سخت افزاری جهت کنترل انتقال اطلاعات بین تجهیزات مختلف و نیز انتقال داده های مورد نیاز نرم افزار طراحی می گردد. جلیقه یا هدشات های مجهز به سنسورهای الکترونیکی وظیفه تشخیص اصابت لیزر به بازیکنان را بعهده دارند و اسلحه های لیزری در اختیار بازیکنان آخرین حلقه از حداقل تجهیزات مورد استفاده این زنجیره می باشند. تجهیزات جانبی مستقر در بازی همچون بمب، مین، نارنجک، سخت افزار تسخیر، کیت پزشکی و جهت اجرای سناریوهای مختلف به کار گرفته می شوند و مستقلاً با سرور در ارتباط هستند. عملاً با در اختیار داشتن پکیج کامل این تجهیزات می توان هر نوع سناریویی را شبیه سازی نمود. درگیری های نفر به نفر، سناریوهای تسخیری، رهایی گروگان، خنثی کردن بمب، اسکورت فرمانده و تنها گوشه ای از ده ها سناریو ممکن در لیزرتگ می باشند.

ویژگی های لیزرتگ

از ویژگی های لیزرتگ امکان شخصی سازی آن می باشد. در واقع محدودیتی به لحاظ انجام هر گونه تنظیمات مورد نیاز و نیز تعریف ماموریت یا سناریو وجود ندارد. نرم افزار بازی همچون روح موجود در پیکره سخت افزاری لیزرتگ امکان هر نوع تغییر لحظه ای و دست بردن در تنظیمات را به کاربر خود می دهد. پس مهم است که در یک سیستم هوشمند و پیشرفته لیزرتگ بتوانیم علاوه بر طراحی و تولید سخت افزارهای با کیفیت یک کدنویسی هوشمندانه داشته باشیم تا قدرت مانور بالایی به مکانیزم طراحی شده مان بدهیم.

لیزرتگ را می توان هم در فضای سرپوشیده و هم در فضای باز مورد استفاده قرار داد. خوشبختانه شرکت لیزروار روسیه با تولید سنسورهایی که زیر نور مستقیم خورشید توان تشخیص اصابت لیزر را دارند تجهیزاتی تولید نموده که بدون محدودیت قابل استفاده در مکان های مختلف باشد.

ویژگی های لیزرتگ

بعلاوه لیزرتگ محصولی است که دوستدار محیط زیست بوده و بر خلاف پینتبال هیچگونه آلودگی برای محیط اطراف خود ندارد. نکته مهم دیگری که وجه تمایز لیزرتگ با پینتبال است صرفه اقتصادی آن در طولانی مدت می باشد؛ چرا که هزینه ادوات مصرفی آن صفر بوده و تنها هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات است که می بایست در محاسباتمان لحاظ گردد.

علاوه بر نکات فوق لیزرتگ ورزش هوازی و کالری سوز محسوب می گردد که میزان کالری سوزی بسته به تنظیماتی که انجام می دهیم قابل تغییر است. از منظر ورزشی هنگام انجام ورزش لیزرتگ نه تنها بسیاری از عضلات اسکلتی بدن را بکار می اندازیم بلکه حالت آماده باش را در بدن ایجاد نموده و سطح ترشح برخی هورمون ها نظیر آدرنالین بالا می رود، که این امر دارای تأثیر مستقیم بر روی افزایش جریان خون و کارایی قلب، افزایش سطح بینایی، بهبود عملکرد مغز و نیز استقامت بدن می باشد. نهایتاً بعنوان یک خروجی مطلوب، لیزرتگ خلاقیت بازیکنان و نیز قدرت آن ها در تصمیم گیری های سریع در شرایط مختلف را افزایش می دهد.